Różnicą między sokami owocowymi, napojami bezalkoholowymi i smoothies



Powszechnie używa się zamiennie słów: soki owocowe, napoje bezalkoholowe i smoothie. Jest to błąd, ponieważ są to trzy napoje o bardzo różnych właściwościach. Jeśli chcesz poznać różnice między każdym z nich i dowiedzieć się, które z nich są najzdrowsze, czytaj dalej.

Soki owocowe

Soki to po prostu wyciśnięte owoce. Naturalny sok nie musi zawierać żadnych składników poza owocami, w przeciwnym razie nie byłby tak zdrowym rozwiązaniem. Aby zrobić sok, wystarczy wybrać jeden lub kilka rodzajów owoców i wycisnąć z nich sok w ręcznej lub elektrycznej sokowirówce. Do przygotowania szklanki soku owocowego potrzeba dużej liczby kawałków owoców. Inną wadą soków jest utrata praktycznie całego błonnika zawartego w owocach. Dzieje się tak dlatego, że błonnik znajduje się w miąższu owocu  i jest usuwany w celu uzyskania soku.

Napoje bezalkoholowe

Powszechnie soki owocowe i smoothie kojarzą się ze zdrowym odżywianiem, a napoje bezalkoholowe wręcz przeciwnie. Nie zawsze jest to prawdą, ponieważ w rzeczywistości przetworzony sok jest tak samo szkodliwy jak napój bezalkoholowy bez cukru. Napoje bezalkoholowe to napoje gazowane, tj. napoje musujące na bazie bezalkoholowej. Napoje te cieszą się opinią niezdrowych i zwiększają ryzyko otyłości, nadwagi i chorób układu krążenia. Czy to prawda? W rzeczywistości napoje bezalkoholowe, w przeciwieństwie do naturalnych soków owocowych czy smoothies, nie wnoszą nic pozytywnego do organizmu. Nie zawierają one witamin, minerałów ani błonnika. Zamiast tego zawierają cukier, i to w bardzo dużej ilości.

Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, powinieneś wiedzieć o dwóch rzeczach. Nie należy spożywać więcej niż dwa lub trzy napoje bezalkoholowe tygodniowo i nie należy robić z tego nawyku. Ważne jest również, aby zawsze wybierać wersje bez cukru. Obecnie prawie każda marka ma w swojej ofercie wersję bez cukru, więc bardzo łatwo jest spożywać go w sposób, który nie jest tak szkodliwy.

Smoothies

Smoothie składa się z przetartych owoców i/lub warzyw wraz z ich skórkami. Ponieważ powstała w ten sposób mieszanina jest znacznie gęstsza, dodaje się do niej wodę, mleko lub jakiś napój roślinny, aby móc ją wymieszać. Smoothies są o wiele bardziej sycące niż soki owocowe i zawierają więcej właściwości. Dzięki wykorzystaniu całego owocu zachowany zostaje cały błonnik, inaczej niż w sokach owocowych. W przeciwieństwie do soków, smoothie może być stosowane jako zamiennik posiłku. Ponadto ogromną zaletą smoothies jest to, że istnieje tyle przepisów, ile tylko można sobie wyobrazić. Zalecamy eksperymentowanie w kuchni poprzez łączenie różnych owoców, warzyw i napojów.