Sandomierz

Sandomierz to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce. Położony na siedmiu wzgórzach, podobnie jak Rzym, przegląda się w szarym lustrze rzeki Wisły, po której latem organizowane są dostarczające wielu wrażeń, niezapomniane rejsy statkiem. Miasto pachnące jaśminem w każdym zakątku kryje w sobie oddech minionych wieków. Już z daleka dostrzec można urzekające widoki obiektów, których historia i zabytki zauroczyły wielu Polaków, ludzi pióra, miłośników Sandomierszczyzny.

Nadwiślański gród niejednokrotnie stał się także plenerem filmowym. To tutaj kręcony jest serial „Ojciec Mateusz”, który od ponad 10 lat cieszy się ogromną popularnością. W powstałym na podstawie książki pt. „Ziarno Prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego filmie kryminalnym o tym samym tytule (reż. Borys Lankosz) akcja toczy się także w Sandomierzu.  Nadwiślański gród można zobaczyć również w: „Spotkaniu w Bajce” (reż. Jan Rybkowski), „Popiołach” (reż. Andrzej Wajda), „Oku Proroka” (reż. Paweł Komorowski), „Ucieczce z miejsc ukochanych” (reż. Julian Dziedzina), „Przyjacielu wesołego diabła” (reż. Jerzy Łukaszewicz) i wielu innych ekranizacjach.

W królewskim mieście znajduje się 120 obiektów zabytkowych. Do najbardziej znanych należą przede wszystkim: Ratusz, najstarsza i najokazalsza budowla uważana za jeden z najpiękniejszych obiektów doby Odrodzenia, Bazylika Katedralna, Zamek – pamiętające czasy króla Kazimierza Wielkiego, Dom Długosza, wzniesiony w 1476 r. przez Jana Długosza, Brama Opatowska, jedyna z zachowanych do dziś bram miejskich, które przed wiekami służyły do obrony miasta. Obecnie udostępniony na szczycie wieży taras widokowy dostarcza ogrom pozytywnych wrażeń i przyjemnych dla oka widoków. Na sandomierskiej starówce znajduje się również Collegium Gostomianum – jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce oraz zabytkowe kościoły, wśród których jest chociażby kościół św. Jakuba – jeden z pierwszych polskich kościołów wybudowanych w cegły.

Przebywający tu dominikanie odtwarzają także tradycje winiarskie. Zakonnicy, sprowadzeni do sandomierskiego klasztoru i kościoła przez biskupa sandomierskiego Iwo Odrowąża p oraz pierwszy w 1226 r. uznawani są za prekursorów winiarstwa.  Dziś przy kościele znajduje się jedna z sandomierskich winnic. Warto wybrać się w podróż „Sandomierskim Szlakiem Winiarskim”, poznając dzięki temu inne lokalne winnice, z których produkty już nie raz otrzymywały wyróżnienia i cenne nagrody wręczane przez wybitnych enologów. Będąc w Sandomierzu warto również zobaczyć Podziemną Trasę Turystyczną.

Ten półkilometrowy labirynt prowadzący pod zabytkowymi kamienicami Starego Miasta owiany jest licznymi tajemnicami i legendami. Zwiedzając tą niezwykłą atrakcje można poznać nieco historię mias można poznać posłuchać m.in. legendy o XIII-wiecznej bohaterce Sandomierza, Halinie Krępiance, która uratowała miasto przez zniszczeniem. To idealne miejsce na aktywne spędzanie wolnego czasu. Miłośnikom pieszych wędrówek polecamy Wąwóz Królowej Jadwigi, po którym swego czasu spacerował król Jagiełło, chcący odpocząć wśród parasola zieleni i śpiewu ptaków. Góry Pieprzowe, uznawane za najstarsze góry w Polsce to kolejne miejsce, do którego warto trafić. Spacerując czerwonym szlakiem można dotrzeć do rezerwatu geologiczno-przyrodniczego, któremu wyjątkowość zawdzięczamy m.in. poprzez skupiska 15 gatunków dziko rosnących róż.

W okolicy znajdują się również szlaki rowerowe pokazujące malownicze krajobrazy i lokalne perełki. Na przyjeżdżających do miasta turystów czeka mnóstwo imprez kulturalno – rozrywkowych. Do najbardziej znanych należą: „Festiwal Filmów i Spotkań NieZwykłych” „Jarmark Jagielloński i Festyn Rycerski”, „Truskawkowa Niedziela”, „Dookoła Wody Festival”, Festiwal „Muzyka w Sandomierzu” oraz Festiwal „Łagodności”. Sandomierska oferta turystyczna obejmująca szeroki wachlarz możliwości sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wszelkie informacje dotyczące atrakcji można odnaleźć na oficjalnej stronie internetowej miasta –

Serdecznie zapraszamy do „Królewskiego Miasta”!

© 2019 Chleb Wino Ser